Roczne szkolenie skierowane do pedagogów, psychologów, nauczycieli i pracowników socjalnych pracujących z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych, terapeutycznych, ośrodkach wsparcia dziennego oraz wielofunkcyjnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Celem szkolenia jest podnoszenie kompetencji psychospołecznych, niezbędnych w pracy z ludźmi, poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie prowadzenia warsztatowych zajęć na temat komunikacji, asertywności, profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania agresji, a także szeroko pojętej pomocy psychologicznej w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Jest to część szkolenia realizowana w całości w Lublinie.
Konstrukcja szkolenia:
- 40 godzin – Trening interpersonalny, umożliwiający doświadczenie siebie w relacji z grupą, określenie swoich możliwości oraz ograniczeń w sytuacji grupowej (40 godzin)
- 130 godzin – siedem dwudniowych, weekendowych spotkań warsztatowych odbywających się raz w miesiącu, będących wprowadzeniem w tematykę socjoterapii, psychoedukacji oraz poradnictwa, a także podstawowych metod pracy plus jednodniowy warsztat wprowadzający do wakacyjnego zgrupowania szkoleniowego.
Warsztaty te obejmują swoim zakresem poniższe tematy:
- elementy psychologii ogólnej,
- elementy pedagogiki i psychologii rozwojowej,
- teoria socjoterapii,
- diagnoza socjo? i psychoterapeutyczna dzieci i młodzieży,
- kontakt terapeutyczny,
- komunikacja interpersonalna,
- fazy rozwoju grupy i zjawiska w niej zachodzące,
- elementy terapii indywidualnej i grupowej,
- elementy profilaktyki uzależnień,
- rysunek w pracy terapeutycznej,
- teoria i zastosowanie psychodramy,
- elementy treningu twórczości, asertywności i relaksacji.
Razem 170 godzin zajęć.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w sobotę i niedzielę od 9.00 do 18:00 z przerwą obiadową. W trakcie pierwszego zjazdu poświęconego treningowi interpersonalnemu zajęcia odbywają się też w piątek, a trwają od 9.00 do 21.00 z przerwą obiadową. Rozpoczęcie zajęć jesień 2015.
Ukończenie tego etapu umożliwia udział w etapie zaawansowanym Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży w Krakowie. Stanowi równocześnie odrębną propozycję szkoleniową kończącą się wydaniem stosownego zaświadczenia. Ukończenie dwuletniego cyklu kończy się uzyskaniem dyplomu ukończenia Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Terapii Młodzieży. Daje też wymaganą liczbę godzin do starania się o rekomendacje na trenera i certyfikat socjoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Opłaty: 2500 zł; 100zł pierwsza rata kwalifikacyjna płatna przed pierwszymi zajęciami, 2400zł w 8 ratach po 300 zł – płatne podczas zajęć.